COLDREX MAXGRIP LEMON x 10

- Categorie: Inflamatii - Dureri - Febra
- Producător: GLAXOSMITHKLINE CONS
Caracteristici:
Coldrex MaxGrip Lemon contine:
- paracetamol - analgezic (calmeaza durerile) si antipiretic (reduce febra). Doza de paracetamol este doza maxima, pentru o administrare
- clorhidrat de fenilefrina - decongestionant al mucoasei nazale (desfunda nasul si ca ajuta sa respirati mai usor)
- acid ascorbic (vitamina C) - ingredient obisnuit al preparatelor pentru raceala si gripa, inclusiv pentru a inlocui pierderile de vitamina C care pot sa apara in stadiile initiale ale gripei si racelii.
Substantele active din Coldrex MaxGrip Lemon nu determina somnolenta.
Compoziţie:
Un plic contine paracetamol 1000 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg si acid ascorbic (Vitamina C) 40 mg, ca substante active. Fiecare plic mai contine excipienti: zahar, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb, aroma de lamaie 610399 E, ciclamat de sodiu, zaharina sodica, dioxid de siliciu coloidal anhidru si curcumina (E 100).
Indicaţii:
Coldrex MaxGrip Lemon este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv a cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.
Contraindicaţii:
Nu utilizati acest medicament cu alte produse care contin paracetamol. Nu utilizati acest medicament cu alte produse pentru tratarea racelii, gripei sau a congestiei nazale. Nu utilizati Coldrex MaxGrip Lemon daca: - sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C sau la oricare dintre excipientii produsului - aveti insuficienta hepatica sau renala severa - aveti hipertiroidism, diabet zaharat sau sunteti in tratament pentru hipertensiune arteriala sau boli cardiace - sunteti in tratament cu antidepresive, blocante beta-adrenergice sau daca utilizati sau ati utilizat in ultimele doua saptamani inhibitori de monoaminoxidaza (IMAO) - aveti tulburari congenitale de absorbtie a zaharului.
Precauţii:
Inainte de a utiliza Coldrex MaxGrip Lemon cereti sfatul medicului dumneavoastra: - daca utilizati metoclopramida, domperidona (utilizate in caz de greata si varsaturi) sau colestiramina, utilizata pentru tratamentul hipercolesterolemiei - daca utilizati anticoagulante (de exemplu warfarina) - daca dieta dumneavoastra este hiposodata; fiecare plic contine 0,12 g sodiu - daca sunteti insarcinata sau alaptati.
Doze şi mod de administrare:
Dizolvati continutul unui plic intr-o cana cu apa fierbinte. Amestecati pana la dizolvarea completa. Adaugati apa rece cat este necesar si zahar, daca doriti. Se administreaza oral.Adulti si copii cu varsta >12 ani. Doza uzuala este de un plic la interval de 4-6 ore. Nu se vor depasi 4 plicuri in 24 ore. Nu se administreaza mai frecvent de 4 ore interval.
Formă de prezentare:
Cutie cu 10 plicuri a cate 6,4 g pulbere orala.